O cestě mateřstvím


Putovní výstava: Cesta mateřstvím s úctou, respektem a láskou vznikla s cílem představit lidem krásu a dokonalost těhotenství, porodu i rodičovství. 

Naše cesta mateřstvím, nebo rodičovstvím, chcete-li, začíná ještě dávno před naším vlastním počátkem. Jak toto období prožívaly naše matky, babičky, prababičky, prapra..... Generace, co zde byly před námi, nyní ovlivňují tu naši cestu.

To, co bylo předáno našim babičkám, matkám, a poté i nám, nás nyní, ať chceme nebo ne, ovlivňuje. Naše názory, postoje i strachy jsou výsledkem toho, čím nás generace před námi obdarovaly a v čem nás vychovaly.

Postupem času jsme uvěřily, že těhotenství, porod i péče o své vlastní děti nám nejde nejlépe. Uvěřily jsme, že je tu někdo, kdo umí a ví všechno lépe než my. Zapomněly jsme věřit sobě i svým dětem. Spoléháme se na cizí lidi a na přístroje. Věříme, že jedině díky nim to všechno dobře dopadne. Bez odporu jsme odevzdaly vlastní zodpovědnost za svá těla i za naše děti

Něco nás donutilo uvěřit, že čím více vyšetření v těhotenství podstoupíme, tím zdravější budou naše děti. Přesvědčili nás, že jedině dokonalé děti mají právo narodit se. Také jsme uvěřily, že neumíme rodit, buď jsme moc malé, nebo silné, některé zase příliš staré, jedno dítě váží víc, než tabulka dovoluje, druhé je velmi malé, třetí se navíc rozhodlo narodit zadečkem napřed. Je tolik možností, každý si může téměř vybírat, proč zrovna on nezvládne své dítě porodit. Všechno se zdá být tolik nebezpečné a my, matky, nechceme ohrožovat vlastní děti, tak bezmyšlenkovitě podstupujeme další a další zásahy. Přestáváme sobě a své intuici důvěřovat a zcela odevzdaně plníme příkazy. Přestaly jsme rodit a porod nechaly na těch, co to umí lépe. Dokonce jsme uvěřily, že naše čerstvě narozené děti se u nás nemají moc dobře a lépe jim je samotným na vyhřívané podložce. Vlastní děti nám zakázali brát do náručí, abychom jim neublížily. Kojit je správné v přesných časových rozestupech, nejlépe po 3 hodinách, kvůli režimu. Po 3 až 6 měsících není mateřské mléko zrovna to nejlepší a ze spousty důvodů uvěříme, že je lepší krmit naše děti kravským mlékem s přidaným palmovým olejem. Ač je to k nevíře, lidé uvěřili, že pláč dětem trénuje plíce, že věnování pozornosti dítěti ho rozmazlí. Jako nejzlověstnější je fakt, že matka uvěří tvrzení, že má nechávat svoje miminko o samotě plakat. Lidé postupem času uvěřili spoustě mýtů a lží. Zapomněli jsme, že láskou a péčí své děti nerozmazlíme...zapomněli jsme se řídit srdcem.

Chceme bořit lživé mýty, chceme alespoň trochu změnit svět. Našim snem je vrátit rodičům víru v sebe, svá těla a své děti. Toužíme po jediném, aby se děti rodily v ÚCTĚ, RESPEKTU A LÁSCE a v tomto duchu prožily celé své dětství. 

Tak, jak se budeme rodit, takový bude svět.


těhotenství a porod
těhotenství a porod

Nenechte si svoje těhotenství a porod vzít. Nenechte se stresovat neempatickým chováním či rutinními zásahy.  Naslouchejte vlastní intuici. Dělejte a podstupujte jen to, co vyhodnotíte na základě objektivních informací, jako prospěšné pro Vás a Vaše dítě. Nenechte se ovlivňovat cizími strachy. Připravujte se na porod a chtějte informace. Žena je velmi silná a muž je velmi důležitým dílem, je ochráncem, je opatrovníkem, je vším, po čem žena touží. Myslete pozitivně a věřte, že porodit Vaše miminko umíte. Vaše tělo se na to připravovalo celý život. Dopřejte Vašemu dítěti klid, důvěru a čas. Nic nás nenaučí pokoře a trpělivosti lépe, než rodící se nový život. S dítětem se rodí žena-matka i muž-otec, rodí se rodina, je k tomu třeba klidu a úcty.

bonding a kojení
bonding a kojení

V prvních chvílích života patří miminko pouze k rodičům. Jste ta nejlepší vyhřívací podložka na světě. Užijte si kontakt kůže na kůži. Dopřejte děťátku čas, aby se samo přisálo. Miminko okamžitě hledá oční kontakt, navažte ho a vzájemně se zamilujte. Separace novorozenců od matek je jedním z nejkrutějších činů lidstva, a proto nedovolte, abyste ji prožili Vy a Vaše miminko. Užívejte si společné chvíle u kojení a dopřejte miminku prs, kdykoli to potřebuje. Vaše prsa nejsou pouze zdrojem potravy, jsou jistota a bezpečí. Vaše přítomnost, tlukot srdce, dech, kůže, vůně, to vše je pro Vaše miminko přesně to, co potřebuje. Jediné, co Vaše miminko potřebuje, jste Vy.

kontaktní rodičovství
kontaktní rodičovství

Vaše dítě se nosilo celých 9 měsíců ve Vašem bříšku, poslouchalo Vaše srdce, zná Vaše pohyby.....pokračujte v nošení prostě dál, je to tak přirozené. Dítě patří k mámě ve dne v noci. Ergonomické nošení, kojení a společné spaní udělá z Vašeho dítěte to nejspokojenější stvoření na světě, po ničem jiném totiž novorozeně netouží. Nepotřebujete žádné věci, nic Vaše miminko nepotřebuje víc, než právě Vás. Láskou a péčí nelze rozmazlit. Milujte se a užívejte si vzájemnou blízkost, děti tak rychle rostou. Ať máte jednou na co vzpomínat. Vzpomínat na dobu, kdy dítě plakalo samo v pokoji pod dohledem monitorů, není stejné, jako vzpomínání na společné usínání, pohledy z očí do očí, vnímání jeho vůně a dechu.